Dla wszystkich zabieganych, którzy zapomnieli, że Dzień Dziecka jest już jutro (tak, my też nie możemy uwierzyć, że maj się już kończy 😮😅 ) i dla tych, którzy nie mieli pomysłu czym zaskoczyć dzieci w tym roku, mamy kilka propozycji zabaw, które ucieszą każdego malucha.

Zabawy są testowane przez nas na co dzień, więc polecamy je bardzo. Poza tym, że są przyjemne posiadają także walor terapeutyczny i co bardzo ważne, ich przygotowanie zajmuje chwilę, a produkty znajdziemy we własnej kuchni.

 

1. Zabawy z wodą 💧💧💧

Potrzebne będą kubeczki i dzbanek/ butelka pełna wody. Można ją przelewać (uczymy nalewania bez rozlewania, ćwiczymy koordynację ręka- oko, prawidłowy chwyt dzbanka/ butelki, umiejętność hamowania ruchu), mieszać i oczywiście trochę porozlewać, chlapać 💦 i świetnie się przy tym bawić 😁

Możemy do tego włączyć element matematyki i nalewanie mniej albo więcej niż w kubku obok 🤗

 

Jeśli dodamy do wody trochę barwników, to będzie świetna zabawa w barwienie wody i nauka kolorów, mieszania barw, eksperymenty (np. co się stanie jak zaleję wodą kolorową bibułę 🤔)

 

Może też powstać praca plastyczna- potrzebna będzie duża kartka papieru (najlepiej umieszczona w pionie), spryskiwacz lub pistolet na wodę, do którego wlejemy zabarwioną wcześniej wodę. Dziecko strzelając z pistoletu/ spryskiwacza będzie tworzyło swoje dzieło i nawet się nie zorientuje, że ćwiczy przy tym rączki i trafianie do celu 😁

 

2. Ciecz nienewtonowska, czyli po prostu woda i mąka ziemniaczana- bardzo przyjemna masa, która gdy się ją naciska twardnieje, a za chwilę znów się rozpływa. Zapewni ciekawe doznania sensoryczne i pomoże ćwiczyć motorykę małą (przez ściskanie, ugniatanie, próbę wydostania ręki spod masy, mieszanie w masie itp.). Można do niej także dodać kolorowe barwniki i zobaczyć, jak ciekawie kolory się rozchodzą i ze sobą mieszają.

 

3. Zabawy z produktami sypkimi (kasza, ryż, groch, makaron)

Tutaj też możemy dać dzieciom kilka pojemników, żeby mogło przesypywać z jednego do drugiego, jeśli dołożymy łyżkę dziecko może ćwiczyć umiejętność posługiwania się nią świetnie się bawiąc.

Możemy też schować małe zabawki w pojemniku z masą i pobawić się z dziećmi w poszukiwaczy skarbów 😉

 

4. Poszukiwanie skarbów w lodzie

Wrzucamy do pojemniczka małe zabawki, zalewamy je wodą i zamrażamy, a później dajemy dzieciom, by postarały się uwolnić zabawkę z lodu. Zabawa, która uczy cierpliwości, ćwiczy sprawność rąk i umiejętność posługiwania się różnymi narzędziami. Bardzo wciągająca, chociaż niełatwa 😊

 

5. Malowanie farbami, ale bez użycia pędzla- dłońmi lub stopami🤚👐- wspaniałe doświadczenie sensoryczne, a przy okazji świetna zabawa i ciekawy efekt końcowy😀😆

 

Serdecznie polecamy zabawy sensoryczne nie tylko z okazji Dnia Dziecka, ale także na co dzień, by świetnie bawić się z dziećmi, uczyć ich nowych umiejętności, pomóc im się wyciszyć